DOĞRU TEŞHİS VE TANI İLE DUYGULAR İYİLEŞEBİLİR

DOĞRU TEŞHİS VE TANI İLE DUYGULAR İYİLEŞEBİLİR haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

2019-08-16 15:23

Hayat kolaylaştıkça stresli ve depresif insan sayısı arttı. Stres eşittir kaygı, endişe, depresyondur. Depresyon geçmişe yöneliktir. Kaygı ise geleceğe yönelik. Önce bunu ayırt etmeli insan. Panik atak ise bunların toplamından ortaya çıkan insanı yıpratan bir sürectir. O da psikomatik hastalıklara neden olur. Biz de bu konuda insanlara farkındalık kazandırmak için danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bu danışmanlık sürecinde tanımlamalar doğru yapılmalı cünkü tanımlamalar duyguları belirler. 
Doğru teşhis ve doğru tanımlama ile duygular iyileştirilebilir. İyileşen duygu ise bedene, zihne, ruha şifadır. Şifalı insan hem kendiyle, hem çevresiyle, hem de dünya ile barışıktır. Yani yaptığımız iş, dünya barışına katkıdır. Aslında ben mesleği değil, meslek beni seçti gibi bir durum söz konusu oldu. Çocukluğumdan beri sorun çözme ve motivasyon konusunda içsel bir eğilimim vardı. Yaşamda karşılaştığımız sorunlara bakış açım hep farklı oldu. Mesela kilo için gelen birine ilk sorduğum soru; “kilolu olma duygusu sana bilinçaltında nasıl bir kazanım sağlıyor?” Tabi ilk bakışta kişi bunu anlamayabiliyor. Ama her bedensel rahatsızlığın ruhsal ve zihinsel bir kazancı vardır. 
Bunları coçünce diğer coçümde kendiliğinden geliyor. Yani çocukluğumdan beri soruyu ve sorunun coçümünü seviyorum! Sanırım bu mesleği seçmemdeki en etkin neden bu. En çokta insanlar. Dünyada milyarlarca insan var ve milyarlarca tip var. Bu çok dikkatimi çekti. Değişik insan tipolojileri. Her insan ayrı bir kahraman ve her insan ayrı bir dünya. Ben bu kahramanları ve değişik dünyaları hep merak ettim! Bir de bu insanlar arasındaki ilişkileri. Önce insan kendi ile ilişki kurmalı. Çoğu kişi kendi kendine iletişim kurmadan dışarıyla iletişimini sağlıklı kılmaya çalışıyor. Bunları gözlemlemek, tespit etmek ilgi alanım. Çoğu insan kendini çok iyi tanıdığını söyler. Söyler ama içinde bulunduğu sıkıntılara ve acılara coçüm üretmekte yetersiz kalabilir. 
Aslında bu yetersiz kalışı kendine uzaklığı ile alakalıdır. Burada kişinin kendini görmesi kabul etmesi zor olabiliyor. Her insanın pozitif yönü olduğu kadar gölge yönleri de mutlaka oluyor. İşte kişi bunu kabul etmekte zorlanıyor. Bazen bu anlamda zor gibi görünse de zorluk gibi düşünmüyorum. 
İşimiz insan tanımak, çözmek, motive etmek, keyii hale getirmek, topluma kazandırmak insana ve insanlığa katkı.. Bu alan benim için çok kıymetli ve özel bir alan. Ben kendimi bir yerden ayırmıyorum. Kimseyle de kıyaslamıyorum. İddiam sadece kendimle. Öyle ki kücük bir baş ağrısını kiminde aspirin, kiminde meditasyon, kiminde bir bardak su şifa olabilir. Bu kişinin ihtiyacıyla alakalı bir durum. Önemli olan o kişinin gerçekten neye ihtiyacı var bunu tespit etmek. Cünkü her insan kendine münhasır. Doğduğu yer, ortam, aile, çevre, genetik, bakış açısı, algısı farklı farklı.. 
Her insana aynı şekilde yaklaşamazsınız. Cünkü hepimiz ayrı ayrı çok özel varlıklarız. Ben bunları farkında olarak hareket etmeye çalışıyorum. Ben hayatın bakış açısında gizli olduğunu düşünüyorum.Güzel bakarsan güzel görürsün misali. Ve yaşamın basitlikte gizli olduğunu .. Merak ve soru sormak gelişimin en önemli unsurlarıdır. Bu merak ve soruyla kendinize ait olan bilmediğiniz alanları açarsınız. Life Aile Danışmanlığı’nda kendinizle objektif bir şekilde tanışma fırsatı yakalarsınız. En büyük güc, kişinin kendi içindeki kendi gücüyle tanışmasıdır. Kimseye ve hiçbir şeye bağımlı olmadan yaşamla barışık, yaşamla akan bir bütün olan durumdur. Bize gelen insanlar önce kendileriyle tanışırlar. Nerden geliyorlar ve nereye gidiyorlar… 
Yaşam amaçları, gölge yanları, bunları nasıl geliştirebilir, dönüştürebilir… Tanısı konmuş bir rahatsızlığı var ise o tanıya göre, eğer tanısı konan bir rahatsızlığı yok ise kişinin o anki durumuna ve ihtiyacına göre durum tespiti yapılır. Her durumda kişinin keyii ve sağlıklı bir şekilde bizden gitmesine hizmet edilir. Çoğu insan kendini çok iyi tanıdığını söyler. Söyler ama içinde bulunduğu sıkıntılara ve acılara coçüm üretmekte yetersiz kalabilir. 
Aslında bu yetersiz kalışı kendine uzaklığı ile alakalıdır. Merak ve soru sormak gelişimin en önemli unsurlarıdır ve bu merak ve soruyla kendinize ait olan bilmediğiniz alanları açarsınız. Life Aile Danışmanlığı’nda kendinizle objektif bir şekilde tanışma fırsatı yakalarsınız. Biz öğrenilmiş davranışlarla yetiştik. Çalışmayı ve iyileşmeyi de çok ciddi hale getirdik. Hepimiz yeterince sıkıldık. Ortamlar yeterince kasvetli. 
Oysa çalışmakta, iyileşmekte keyii olmalı, eğlene eğlene olmalı.. Aynı zamanda doktor arkadaşlarla beraber aldığımız ve öncelikle kendimize sık sık kullandığımız “SCIO Kuantum Biofeedback“ cihazımızla şifalanmayı çok daha hızlı sağlıyoruz. Günümüz insanının en büyük problemi hem kendinden hem de çevresinden uzak olmasıdır. 
Çevrenize etraıca bir bakın. Çoğu insan sürekli şikayet halinde. Sürekli ya birilerinden, ya yaşadıklarından ya yönetimden, ya havadan ya sudan sürekli şikayetçi. Soçün düşüncenin büyüsü ve enerjisi vardır. O sebepten güzel düşünen güzel konuşur, güzel konuşan güzel yaşar. 
Günümüz insanı artık şikayeti bırakmalıdır. Sadece kendine odaklanıp, bu hayatın keyne nasıl varırım, güzel nasıl yaşarım, insana ve insanlığa nasıl katkıda bulunurum? Bakış açısına geçerse tüm bu problemleri aşar. 
İşimiz insan tanımak, çözmek, motive etmek, keyii hale getirmek, topluma kazandırmak, insana ve insanlığa katkı sağlamak. İnsanların bir çoğu hem bedensel, hem ruhsal hem de zihinsel sıkıntı yaşıyor. Ve bu sıkıntıların içinde ya takılıp kalıyor ya da kaybolup gidiyor. Çoğu nerden bakacağını nereden çözeceğini bilmiyor. İşte bu alanda biz devreye giriyoruz. Biz kişilere yaşama ve kendine nereden bakması gerektiğini, kendini görmesini, sevmesini, sahip çıkmasını gösteriyoruz. Kişiyi önce kendiyle tanıştırıp, sonrasın da sorun diye tanımladığı şeyleri tespit ediyoruz. Daha çok kişinin kendini, sorununu ve sorunun coçümünü görmesine vesile oluyoruz. Bir insan bin insandır. 
Bir insana yardımcı olmak, bin insana hizmet etmek gibidir. Bizde insana ve insanlığa hizmet ediyoruz. Bize başvuranlar anında mucize bekliyorlar. 
Geliyorlar anlatıyorlar ve hemen sonuç alalım istiyorlar. Halbuki sisteminde kendi içinde bir yasası var; Eylem Yasası, Sürec Yasası, İnanç Yasası, Sebep sonuç Yasası, Değişim Yasası… vb gibi.. Hemen mucize gibi olmasını beklemek sisteme aykırı. Sistem kendi içinde devam ediyor. İnsanın burada yapacağı yasalara uyumlanmak. O vakit mucize yaşanıyor. Yoksa kimsenin elinde sihirli değnek yoktur. Coçüm yolları üretirken kılavuzumuz daima kalbimizin sesi olmalı. Yalnız burada çoğu insan zihninin sesinden kalbinin sesini duyamıyor. Zihnin oyunlarına takılıp kalıyor. Öncelik zihninin sesini susturmalı. O da profosyonel bir yardımla mümkün. Ben şikayet etmeyi sevmiyorum! Bu sebepten günümüz gençliğini eleştirmeyeceğim. Pırıl pırıl gençlerimiz. 
Tek eksik ailelerin bilinçsiz yetiştirmeleri. Kendi çocukluğunda ve ergenliğinde problem yaşayan çoğu aile bunu kendi çocuğuna yansıtarak çözmeye çalışıyor. O vakitte ortaya sıkıntılı gençler çıkabiliyor. 
Bu sebepten bilinçli ebeveyn, bilinçli çocuk ve bilinçli neslin ortaya çıkmasına sebeptir. Bilinçli nesil ise ülkenin kalitesini belirlemede etkendir. Sınav sonuçları açıklandı. Ve ömrümüzboyunca sınavlarımız olacak. Çocukların ki okullarda, bizlerin ki hayatın içinde. 
Sınavlarda birbirine benziyor. Neticede soru, sorun, coçüm ve yanıttan ibaret. Hayatta böyle değil mi? Çocuklar ve biz aileler için en gerekli şey hayattan keyif almasını öğrenerek üretmek. Keyif alınarak yapılan üretim işin ve hayatın cazibesini artırır. 
Keyn ve neşenin olduğu yerde negatif duygular ve olaylar barınmaz. Negatif duyguların olduğu yerde ne sıkıntı ne de savaş olur. Dünya ilk günden bu yana hep değişti ve hep değişecek. Bu değişimle birlikte insan ve insanlıkta değişti ve değişecek. 
Bu değişimi sağlıklı, keyii ve bir bütün şekilde yaşamak istiyorsak önce kendimizi, sonra sistemi ve daha sonrada bu ikisini nasıl uyumlu hale getiririz buna bakmalıyız. En büyük güc, kişinin kendi içindeki gücüyle tanışmasıdır. Kendi gücüyle tanışan kişi her zaman her durumda keyii, neşeli ve dimdiktir. Bu da öğrenilerek yaşanan bir durumdur. Haber: Aslıhan BEDEL