Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
OSANMAZ’IN KALEMİNDEN KÖŞE YAZISI
Gündem
2019-11-04 19:43

OSANMAZ’IN KALEMİNDEN KÖŞE YAZISI

GAGİAD'DAN MUHTEŞEM ÖDÜL TÖRENİ

5 Temmuz 1993 tarihinde Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Meclis ve SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sevgili Adil Konukoğlu başkanlığında 44 kurucu üye ile kurulan Gaziantep Genç İşadamları Derneği (GAGİAD),   bugün Türkiye’nin en saygın İşadamları Dernekleri arasında yer almaktadır. Sevgili Adil Konukoğlu ve arkadaşlarının 1993 yılında diktiği GAGİAD fidanı bugün adeta kocaman meyve veren bir ağaç oldu. Sevgili Adil Konukoğlu’nun başkanlığından sonra GAGİAD’da bugüne kadar; Sn. Nejat Koçer, Sn. Mustafa Topçuoğlu, Sn. Erhan Özmen, Sn. Ataman Şerbetçi, Sn. Yaşar Erturhan, Sn. Ertuğrul Teymur ve Sn. Taner Özdurak gibi değerli isimler başkanlık yaptılar. Şu anda ise çok değerli Sevgili Bora Tezel başkanlık görevini başarı ile sürdürüyor. GAGİAD sanki bir İşadamı Derneği değil de adeta okul gibi faaliyetlerini bu zamana kadar sürdürdü.  GAGİAD denildiğinde aklıma ilk olarak güven, düzen, disiplin ve mütevazılık gelir. GAGİAD’ı her ziyaretimde başkanından, genel sekreterine, muhasebe sorumlusundan temizlik görevlisine kadar herkeste bir mütevazılık gözüme çarpar. 1 Kasım 2019 Cuma akşamı işte bu anlattığım GAGİAD’ın 2 yılda bir yapılan ve her seferinde çok keyif aldığım XI. yapılan ödül törenine katıldım. Siz sevgili okuyucularımıza ödül töreni ile alakalı gözlemlerimi anlatmak istiyorum. Ödül törenin yapılacağı otelin salonun girişimde düzgün kıyafetli ve duruşlarıyla dikkat çeken Sevgili Bora Tezel başkanlığında değerli yönetim kurulu üyeleri karşıladılar. Salonda oturma düzeninden tutun da basına ayrılan yerler ve protokol düzeni tam anlamıyla ince ayrıntısına kadar düşünülmüş. Ödül alan isabetli isimleri belirlemesinden dolayı GAGİAD seçici kurulunu tebrik ederim. Ödül verilen isimler çok titiz bir çalışma sonrası belirlenmiş. GAGİAD Özel ödülünü alan Gaziantep Valisi Sn. Davut Gül ve Spor ödülünü alan Gaziantep Futbol Kulübü Onursal Başkanı Sevgili Adil Sani Konukoğlu’nun anılarını anlatan konuşmaları salonda büyük alkışa ve duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Eğitim ödülüne layık görülen ama ABD’de olması münasebetiyle salonda olmayan öğretim Görevlisi Nurel Taner ve Doktor Enver Taner’in Skype aracılığı ile salondaki katılımcılara hitap etmesi büyük sürpriz oldu. Yaşadığı toplum için fark yaratan ve örnek teşkil eden kişi, kurum ve kuruluşların başarılarının taçlandırıldığı GAGİAD XI. ödül töreninde 15 kategoride 17 ödül sahipleriyle buluştu. Bu sütunlara yazamadığım birbirinden değerli ödül alan tüm isimleri tebrik ederim. Ödül töreni kısaca çok muhteşemdi. Başta Başkan Sevgili Bora Tezel, seçici kurul, yönetim kurulu ve tüm emeği geçen herkesi kutlarım. 

 

HALICILAR ARI GİBİ ÇALIŞIYOR

Dünya halı pazarlarının en etkili aktörü olan Gaziantepli halıcılar maşallah arı gibi çalışıyor. Halıcılarımız Dünya'nın birçok yerinde fuarlara katılarak ayrıca yeni hedef pazarları araştırıyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi  (TİM)  Halı Sektör Kurulu Başkanı Sevgili Selahattin Kaplan ve Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği ( GAHİB) Yönetim Kurulu Başkanı Sevgili Ahmet Kaplan sektörün daha da gelişmesi için yoğun çaba sarf ediyor. Sevgili Selahattin Kaplan Başkan, " Ekim ayı halı İhracatımız Türkiye geneli yüzde 19,7 Artışla 255 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Tüm halıcılarımızı tebrik ederim" dedi. GAHİB Başkanı Sevgili Ahmet Kaplan, ise her sene dört ayrı ülke ya da birbirine yakın ülke grubunu analiz ettiklerini belirtti. Bizlerde ülkemiz ekonomisine katkı sağlayan halıcılarımıza bu yoğun çalışmalarında başarılar dileriz.

 

ESNAFIN BAŞKAN FATMA ŞAHİN'DEN İSTEĞİ VAR

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının olduğu gün Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Dünya İşitme Engelliler Bisiklet Şampiyonası yapıldı. Şampiyonanın yapıldığı Gazi Muhtar Paşa bulvarının ’da olduğu birçok cadde trafiğe kapatıldı. Gazi Muhtar Paşa bulvarında faaliyet gösteren birçok esnaf beni aradı.  Hafta içinde zaten durgun olan işlerinin bu organizasyon için kapatılan yollar dolaysıyla bugün hiç siftah yapamadıklarını söylediler.  Bu konuyu dile getirmemi istediler. Başkan Fatma Şahin’den bu tür organizasyonları şehrin en işlek caddelerinde değil de daha müsait yerlerde yapılmasını rica ettiler.  Sayın Başkanımıza esnafın bu isteğini iletiyorum. 

 

PİDE EKMEĞİN FİYATI SERBEST OLSA İYİ OLMAZ MI?

Geçtiğimiz hafta Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinde bir işadamını ziyarete gittim. Sohbet ederken konu Gaziantep’e özgü tırnaklı pide ekmeğe geldi. İşadamı arkadaşım,  “ Fabrikaya bazen yakın yerlerden tırnaklı pide ekmek alıyoruz. Taze ekmek kısa sürede fabrikaya gelinceye kadar bayatlıyor. Birkaç saat sonra ise iyice donarak yenilemez duruma geliyor. Aslında pide ekmek fiyatlarının serbest bırakılmasında fayda var. Çünkü fırınlar arasında o zaman rekabet oluşur. Taze ve kaliteli pide ekmek yapan fırınlar daha çok tercih edilir. Zaten ekmeğin fazlası zararlıdır. Ekmek tüketimi de bu şekilde azalır. Bizlerde fiyat biraz pahalı da olsa kaliteli pide ekmeğe kavuşuruz” dedi. Birkaç fırın işletmecisinden bu konu ile alakalı görüş aldım. Fırın işletmecilerinin ifadesi de şu şekilde: ” Fiyat serbestliği bizim için çok olumlu olur.  Bizler tırnaklı pide ekmek üretiyoruz. Fırında bu üretim için en az 5 kişi çalıştırmak zorundayız.  Somun ekmek üreten firmalarda teknolojik makineler ile üretim yapıldığından dolayı işçilik çok az. Bu nedenle somun ekmek üreten firmalar ile rekabet edemiyoruz. Ayrıca diğer bir konu ise semtlere göre işyeri kira bedelleri çok farklı. Ekmeğin fiyatı her yerde sabit olduğundan uygun kirası olan fırın ile ekmeği aynı fiyattan satıyoruz. Bu nedenle giderlerimiz bir olmuyor. Kenar semtlerde bulunan fırınlar ile eşit şartlarda değiliz. Fiyat serbestliği gelir ise maliyetlere göre üretim yaparak gerçek rekabet ortamı oluşur ve böylece kaliteli ekmek üretilir” dediler. Fırıncılar Odası ve yetkililerin bu konuyu masaya yatırıp çözüm bulmalarını bekliyoruz. Siz Sevgili okuyucularımıza soruyorum. Pide ekmeğin fiyatı serbest olsa iyi olmaz mı?

HAFTANIN SÖZÜ;  Bir şey istersen insandan isteme verirse minnet vermezse zillettir. Sen Allahtan iste verirse nimet vermezse hikmettir.


Bu haber kez okundu.

HAVA DURUMU

SON YORUMLAR

Metropol Gazetesi

Tasarım & Kodlama: