Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
GAÜN’DE İNSAN KAYNAKLARI VE KARİYER GÜNLERİ GAİF-2018 BAŞLADI
Gündem
2018-12-21 05:13

GAÜN’DE İNSAN KAYNAKLARI VE KARİYER GÜNLERİ GAİF-2018 BAŞLADI

Gaziantep Valiliği, Gaziantep Üniversitesi ile Gaziantep Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü iş birliği kapsamında Gaziantep İŞKUR' un, geleneksel hale getirdiği “İnsan Kaynakları ve Kariyer Günleri GAİF-2018” 6. kez işveren ve iş arayanları buluşturan fuar başladı. GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezinde başlayan fuarın, ana teması ise 'İstiklalin ve İstihdamın Kalesi' olarak belirlendi. GAİF 2018 fuarına Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, Kamu kuruluşlarının İl ve Bölge Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşları, işverenler ve iş arayanlar katıldı. Fuarda binlerce iş arayan iş bulma fırsatı yakalarken, fuarın İki gün devam edeceği belirtildi.

ASIL MESELE MESLEKSİZLİK

Fuarın açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, Türkiye'deki sorunun kalifiye eleman olduğunu söyledi. Gül, “Türkiye'de de Gaziantep'te de en büyük meselemiz mesleksizlik meselesidir. Maalesef gençlerimiz birçok şeye talip oluyorlar ama mesleği olan herhangi bir şeyde uzmanlaşmış sayı çok az. O yüzden velilerin meslek liselerine çocuklarını yönlendirmeleri lazım. Bu vesile ile sorunumuzun bir kısmını çözmüş oluruz" diye konuştu.

GENÇLERİ GELECEĞE HAZIRLAMAMIZ LAZIM

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise dünyada sürdürülebilir kalkınmanın konuşulduğunu vurgulayarak, "Vatandaşlarımızın eğitim hakkı, sağlık hakkı ve onların birinci sınıf vatandaş olarak istihdam hakkı bulunuyor. Onlara fırsat vermek en büyük görevimizdir. Artık dünyada sürdürülebilir kalkınma konuşuluyor. Artık yalnızca parayı yöneten değil. İnsanı merkeze alan bir kalkınma modelinin dünyayı inşa edeceği konuşuluyor. Gençler geleceğimiz diyoruz. Gençleri mutlu bireyler olarak geleceğe hazırlamamız lazım. Gaziantep için yüksek teknolojiye geçmemiz gerektiği için gençleri buna uygun halde yetiştirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİNİ ÇOK İYİ BİLMEMİZ LAZIM

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Türkiye'nin genç nüfusunun arttığını ve bu genç nüfusa yeni istihdam alanlarının açılması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Gür, “Almanya'nın eş nüfus olarak baktığımızda 3.3 milyon öğrencisi var. Yani Avrupa yaşlanırken, genç nüfus azaldığından istihdama ihtiyaç duymuyor. Ama biz Türkiye olarak yeni genç nüfus ile birlikte 7 milyon beyaz yakalıyı sahaya göndererek yeni bir istihdam alanlarına ihtiyaç duyuyoruz. Bu mantıkla bakıldığında son yıllarda istihdam alanındaki özellikle işsizlik oranının artmasını bir tarafa bırakın eğer sabit bile tutabiliyorsak bu çok büyük bir başarıdır ki gittikçe azalıyor. Türkiye’nin potansiyelini çok iyi bilmemiz lazım” diye konuştu.

İŞKUR DANIŞMA MERKEZİ OLUŞTURAN İLK ÜNİVERSİTEYİZ

Prof. Dr. Gür konuşmasının devamında, “Yaşlanan büyük üniversiteler başta olmak üzere istihdam alanının gittikçe azaldığı ve çok sayıda memurumuzun emekli olduğu bir ortamda Gaziantep Üniversitesi de başta olmak üzere çok sayıda İŞKUR üzerinden istihdam alanı açtılar bize. Hem öğrencilerim için mükemmel bir kampüs hem de yaşanabilir fiziki imkanlara büyük katkı sağladılar. Yaşanabilir bir kampüs aynı zamanda kaliteli yetişmiş zihinleri inşa olmuş öğrenciler demektir. Bu projelerin devamı o yüzden çok önemli. Üniversiteler içerisinde İŞKUR istihdam merkezi, danışma merkezi oluşturan ilk üniversite biziz. Öğrencilerim daha mezun olmadan gidip ‘Hangi işte çalışabilirim, bana uygun iş kolları nelerdir?’ bunu rahatlıkla danışabiliyor”

SON 16 YILDA BÜYÜK ADIMLAR ATILDI

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Türkiye'nin istihdam anlamında son 16 yılda büyük adımlar attığını, istihdam anlamında ikinci bir örneğinin olmadığını ifade etti. Uzunkaya, “Türkiye'nin son dönemdeki başarısı ve dünya devletleri arasında ön plana çıkmasının hiç şüphesiz en somut örneklerinden birisi işsizlik ile mücadele adımlarıdır. Elbette bu başarı milletimizin başarısıdır" dedi. İŞKUR Gaziantep İl Müdürü Sıraç Ekin, “İşverenlerimizin nitelikli eleman bulma sıkıntısının giderilmesi için, İŞKUR iş birliğiyle yapılacak, iş başı eğitim programları meslek edindirme kursları sonrasında eğitilmiş ve engelli istihdamı ile ilgili her türlü kalifiye eleman haline getirilen, iş gücüne sahip olmaları için Gaziantep İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarında elde edilecek kazanımlarla ilimizin sektörel bazda üretim gücünü arttıracaktır" dedi. Fuarın açılış konuşmaları sonrasında düzenlenen plaket ve ödül töreni düzenlendi. Törende; Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya tarafından Gaziantep Valisi Davut Gül’e, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür’e ve İŞKUR Gaziantep İl Müdürü Sıraç Ekin’e plaket takdim edildi. Ayrıca, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, GAÜN Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Bedir ve Prof. Dr. Şehmus Demir, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, İŞKUR Gaziantep İl Müdürü Sıraç Ekin tarafından “İstihdamın en”lerine ödülleri takdim edildi.


Bu haber kez okundu.

HAVA DURUMU

SON YORUMLAR

Metropol Gazetesi

Tasarım & Kodlama: