Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
PETROL BORU HATTINDA SIZINTI
Gündem
2018-12-14 05:14

PETROL BORU HATTINDA SIZINTI

Nurdağı ilçesinde BOTAŞ’a ait petrol boru hattına yıldırım isabet etti. Hasar gören boru hattından sızan ham petrol nedeniyle 34 ev boşaltıldı, ekiplerin hasar tespit ve onarım çalışması devam ediyor. Nurdağı ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki Gökçedere Mahallesi’nde BOTAŞ’a ait petrol boru hattına akşam saatlerinde yıldırım isabet etti. Hasar gören hattan dışarı püsküren ham petrol araziye ve mahalledeki bazı evlere sızdı. Sızıntı ile beraber mahallede oluşan koku vatandaşları tedirgin etti. İhbar üzerine bölgeye BOTAŞ, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi. Yapılan incelemede 180 haneli mahalledeki 34 ev, petrol sızıntısı tespit edilerek tahliye edildi.

BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA

Olay yerine gelerek incelemelerde bulunan Nurdağı Belediye Başkanı Mehmet Yıldırır yaptığı açıklamada, "Boru hattına yıldırım çarpması sonucu sızıntı meydana geldi. Şu anda AFAD ve belediye ekiplerinin çalışması devam ediyor. Ham petrol mahalledeki bazı evlere sızdı ve 34 haneyi boşalttık. Tehlike arz eden herhangi bir durum yok. BOTAŞ teknik ekibi geldi onların da çalışması başladı" dedi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Gaziantep Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi: "Gaziantep’in Nurdağı ilçesi Gökçedere Mahallesinde, 12 Aralık 2018 tarihinde 19.00 sularında Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattına yıldırım düşmesi sonucu boru hattında delinme meydana gelmiştir. Herhangi bir patlama veya yangın riski olmayan olayda delinmeye bağlı olarak bir miktar ham petrol akıntısı oluşmuş, BOTAŞ ekipleri müdahale ederek gerekli önlemleri almıştır. Çevredeki vatandaşlarımız olaya ilişkin bilgilendirilmiş olup, süreç dikkat ve özenle takip edilmektedir. Olay yerinde BOTAŞ ekiplerinin yanı sıra olasılıkları değerlendirmek amacıyla AFAD ve güvenlik amacıyla Jandarma tarafından tedbirler alınmıştır."

CAMİLERDEN ANONS

Mahalledeki camilerden de anons yapılarak sokağa akan ham petrol konusunda vatandaşlar uyarıldı. Mahallede önlem alan ekiplerin petrol boru hattındaki hasar tespit ve onarım çalışmaları devam ediyor.

Gaziantep'te, yıldırım isabet eden petrol boru hattı onarılıyor

Nurdağı ilçesine 5 kilometre uzaklıktaki Gökçedere Mahallesi'nden geçen BOTAŞ'a ait Kerkük-Yumurtalık boru hattına dün akşam yıldırım isabet etti. Boru hattının delinmesiyle sızan ham petrol, çevreye ve mahalleye akmaya başladı. Yetkililerin incelemesinin ardından ham petrolün sızdığı tespit edilen 180 haneli mahalledeki 34 ev tedbir amaçlı boşaltıldı. Görevliler, sabah saatlerinden itibaren petrol boru hattında onarım çalışmalarına başladı. Bölgeye gelen BOTAŞ Bölge Müdürü Mehmet Tecimen, Nurdağı Kaymakamı Lokman Düzgün ve beraberindekiler mahallede incelemelerde bulunarak, yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler aldı. Sızan ham petrolün çevreye daha fazla zarar vermemesi ve derelere karışmasını önlemek için de çalışmalar yürütüldü. Petrol boru hattından sızan petrolün bazı tarım arazilerine zarar verdiği ve kümes hayvanlarını telef ettiği belirtilirken, mahalle sakinlerinin uğradığı zararın da karşılanacağı belirtildi. Öte yandan sızıntı sonrası mahallede oluşan ve insanları tedirgin eden kokunun da kalmadığı öğrenildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri de bugün mahallede yaptıkları ölçümde olumsuz bir duruma rastlamadı. Öte yandan dün gece mahalleden ayrılan bazı ailelerin de evlerine sızan ham petrolün temizlenmesinin ardından döndüğü görüldü. DHA


Bu haber kez okundu.

HAVA DURUMU

SON YORUMLAR

Metropol Gazetesi

Tasarım & Kodlama: