Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
BEDELLİ ASKERLİK RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI
Gündem
2018-08-06 03:46

BEDELLİ ASKERLİK RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

Askerlik Kanunu ile Diğer Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı. Bedelli düzenlemesinin de yer aldığı "Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kanuna göre, 1 Ocak 1994 ve öncesi doğanlar, 3 ay içerisinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilcilerine başvurarak bedelli askerlikten yararlanabilecek. Bedelliden yararlanmak isteyenler 15 bin TL ödemeleri ve 21 gün temel eğitimini yerine getirmek şartıyla askerliği yapmış sayılacak. Yurt dışında ikamet edenler ise 38 yaş sınırı kaldırıldı, bedelliden yararlanmak isteyenler 2 bin Euro ödemesi gerekecek. Bedelli askerlik hakkından yararlananlar, temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli olacak.

Sağlık turizminde mevzuat ve teşvikler

Sağlık turizminin teşvikine ve hizmet kapasitesinin artırılmasına yönelik de düzenleme içeren kanunla, tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar, birden fazla sağlık kurum ve kuruluşunda Sağlık Bakanlığınca yapılan istihdam planlamaları çerçevesinde çalışacak. Tabip, diş tabibi ve tıpta uzmanlık mevzuatına göre uzman olanlar tarafından verilen sağlık hizmetleri için bütçeleri ayrı olmak şartıyla iş birliği yapılabilecek. Bu iş birliği kapsamında bakanlık ve üniversite hastanelerinde çalıştırılacaklar, ilgili kanunlardaki sınırlayıcı hükümlerden istisna olacak, ilgilinin muvafakatiyle ve kadrosunun bulunduğu kurum, kuruluştaki eğitim, araştırma ve mesleki yükümlülüklerini aksatmamak şartıyla karşılıklı mutabakat çerçevesinde protokol eki liste ile belirlenecek.

Bedelli askerlik için başvuru kılavuzu yayımlandı

Milli Savunma Bakanlığı tarafından, bedelli askerlik için başvuru kılavuzu yayımlandı. Milli Savunma Bakanlığı tarafından bedelli askerlik için ''asal.msb.gov.tr'' adresinde kılavuz yayımlandı. Buna göre, bedelli askerlikten yararlanmak için son başvuru tarihi 3 Kasım 2018 olarak belirlendi. Askerlik Kanunu ile Diğer Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 1 Ocak 1994'ten önce doğanlar 15 bin lira ödeyerek 21 günlük eğitimle bedelli askerlik yapmış sayılacak.


Bu haber kez okundu.

HAVA DURUMU

SON YORUMLAR

Metropol Gazetesi

Tasarım & Kodlama: