Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
GTO YÖNETİMİ BASINLA BULUŞTU
Güncel
2018-08-06 03:43

GTO YÖNETİMİ BASINLA BULUŞTU

"Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ve ekibi basın toplantısı düzenledi. Başkan Yıldırım seçildiği günden bugüne geçen 4 aylık süreci ve projelerini basın mensupları ile paylaştı.

 

 

GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, gerçekleştirilen basın toplantısında, “Şahsım, Yönetim Kurulum ve Gaziantep Ticaret Odası adına saygıyla selamlıyor, hoş geldiniz diyorum. Bildiğiniz üzere Nisan ayında tüm Türkiye’de yapılan Oda – Borsa seçimleri neticesinde ülkemizin en köklü Odalarından birinin yönetimine geldik. Öncelikle bizi bu göreve layık gören tüm GTO üyelerine sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Göreve başlayalı yaklaşık 4 ay oldu. Ama hem Odamız, hem de ülkemiz adına oldukça yoğun ve hızlı geçen bir 4 ay. Geçen 4 aylık süre zarfında ben ve ekip arkadaşlarım göreve talip olurken belirlediğimiz hedeflere ulaşmak adına büyük bir heyecanla çalıştık. Görev süremiz boyunca da heyecanımızı kaybetmeden, uyum içerisinde çalışmaya devam edeceğimizden şüpheniz olmasın. Peki, neydi göreve talip olurken belirlediğimiz hedefler? 

 • • Gaziantep Ticaret Odası’nın 120 yıllık kültürüne, gelenek ve göreneklerine göre hareket etmek.
 • • Yeni projelerle ve yeni bakış açıları ile üyelerimize hizmet etmek.
 • • Odamızın 120 yıllık tarihi boyunca biriktirdiği kurum hafızasını, kültürünü sahiplenmek.
 • • Attığımız her adımda ahengi yitirmemek.

Değerli basın mensupları,

Bugün sizlerle bir araya gelmemizin amacı gerçekten birlikte sohbet etmek. Bunun için de konuşmamı kısa tutmaya gayret edeceğim. Ama öncelikle ekip olarak ajandamızda var olan Gaziantep’in geleceğini şekillendirecek, yenilikçi bir bakış açısı kazandıracak projelerimizden bahsetmek istiyorum. Yönetim olarak kurum hafızasına ve kültürüne sahip çıkma ilkemizden hareketle öncelikle bizden önceki yönetimlerin başlattığı projelere sahip çıktık. Teslim aldığımız bayrağı daha ileriye taşımak için, şehrimizin geleceğine yön verebilmek için, Gaziantep’in bugünkü başarısının mimarları üyelerimiz başta olmak üzere Gaziantep ve bölge iş dünyasının hizmetine sunmak üzere de GTO’nun uzman kadrosu ile birlikte yeni projeleri başlattık. Sizin için de uygun ise ekrandan da takip edebileceğiniz bu projeler ile ilgili ben kısaca sizleri bilgilendireyim, ardından sorularınızı alalım.

İHRACAT KOÇLUĞU PROJESİ

Üyelerimize profesyonel ihracat danışmanlığı vereceğimiz bir projeyi bir kez daha hayata geçireceğiz. 2014 ve 2017 yılında da gerçekleştirilen ve katılımcı firmalardan olumlu dönüşler aldığımız İhracat Koçluğu projesini yeniden başlattık. İhracat yapmak isteyen veya ihracat hacmini arttırmak isteyen GTO üyelerinin İhracat Koçu oluyoruz. Başvuru yapan üyelerimize 2 gün sürecek uygulamalı bir eğitim verilecek. Eğitime katılanlar arasından belirlenen 10 firmaya da 5 ay GTO uzmanları ve dış ticaret danışmanları aracılığıyla Hedef pazar belirleme, Müşteri bulma ve Satış konularında aktif bir danışmanlık hizmeti verilecek. Bire bir alınacak danışmanlık hizmetinin maliyetinin %60’ı Odamız, %40’ı ise projeye katılan firmalar tarafından karşılanacak. Hedefimiz bu hizmeti sürekli ve kurumsal bir biçimde üyelerimize sunmak. Bunun için de Odamız bünyesinde  «Ticari İstihbarat ve Dış Ticaret Danışma Merkezi» kurmaya hazırlanıyoruz.

 • Antep Fıstığı Ve Kuruyemiş Sektörü Dış Pazarlara Açılıyor Projesi

ANTEP FISTIĞI DIŞ PAZARLARA AÇILIYOR

Son dönemde sıklıkla fiyatı ile gündeme gelen alamet-i farikamız, yeşil altınımız Antep fıstığımız için bir projeye başlıyoruz. Özellikle sektörün dışa açılmasına odaklandık bu projede. Ticaret Bakanlığımızın destekleri ile Antep Fıstığı ve Kuruyemiş Sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın dış pazarlara açılımına destek olmaya çalışacağız. Bunun için proje kapsamında eğitim, danışmanlık,  hedef pazarlara yönelik yurt dışı heyet programları ve alım heyeti organizasyonları düzenleyeceğiz.

HAZIR GİYİM SEKTÖRÜ ALIM HEYETİ ORGANİZASYONU

Gaziantep ekonomisi için büyük önem arz eden bir başka sektör de biliyorsunuz ki hazır giyim. Yine Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle bu kez Triko ve Konfeksiyon Sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimizi destekleyecek olan bir projeyi başlatıyoruz. Gaziantep bu sektörlerde ciddi bir üretim payına sahip. Ancak ihracatı İstanbul’daki firmalar aracılığıyla dolaylı olarak yapıyor. İşte asıl amacımız bu dolaylı ihracatı azaltmak ve firmalarımızı direkt ihracatçılara dönüştürmek. Nisan ayında Polonya, Ukrayna ve Rusya’dan triko alım yapan firmaları Gaziantep’e getirerek, firmalarımızla görüşmelerde bulanacakları bir organizasyon düzenleyeceğiz.

SEKTÖREL FUAR ZİYARETLERİ

Oda olarak üyelerimizin sektörleri ile ilgili gelişmeleri küresel düzeyde takip edebilmeleri için gerçekleştirdiği temel faaliyetlerden biri de yurtdışı fuar ve inceleme gezileridir. Biz de bu geleneksel faaliyete sahip çıktık, hatta bu hizmetten daha fazla sektörün faydalanması için gayret ediyoruz. KOSGEB desteğiyle düzenlediğimiz organizasyonlar ile firmalarımızın yurtdışı pazarlara ulaşımını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Ekranda da gördüğünüz gibi 2019 yılının Nisan ayına kadar 10 farklı program düzenleyeceğiz.

 • İŞLETMELERDE DİJİTAL DÖNÜŞÜM

Artık Endüstri 4.0 dönemindeyiz. Bunun temelinde de dijital dönüşüm var. Daha sağlam adımlarla ilerleyebilmek ve rekabet gücümüzü artırabilmenin tek yolu, çağa ayak uydurmaktır. Gaziantep'te mevcut hizmet ve üretim süreçlerini geleneksel üretim modellerinden kurtarıp teknoloji ve inovasyon ile buluşturmazsak, döviz kurlarının dalgalanmaları karşısında alacağımız pozisyonları düşünmeye mahkûm oluruz. Ülke ekonomisinde önemli bir güç haline gelmiş olan Gaziantep sanayi altyapısının geleneksel üretim modellerinden teknolojik üretim modellerine geçişini hızlandırmamız lazım. GTO olarak KOBİ’lere dijital dönüşüm ve ihracat danışmanlığı hizmetleri vereceğimiz bir “Dijital Dönüşüm Merkezi” kuruyoruz. 14 milyon TL bütçeli projemiz için Kalkınma Bakanlığından 5 milyon TL destek almaya hak kazandık. Merkezimizde işletmelerimize ve girişimcilere, dijital dönüşüm ile ihracat danışmanlığı konularında eğitim ve danışmanlık hizmeti sunacağız.

 • EKOSİSTEM PROJESİ
 • İpekyolu Kalkınma Ajansı ile girişimcilik ile ilgili bir proje için protokol imzaladık. “Girişimcilik Ekosistemi Stratejisinin Geliştirilmesine Yönelik Fizibilite Çalışması Projesi" işbirliği protokolü. Proje kapsamında öncelikle girişimciliğin artması ve yaygınlaştırılması için mevcut
 • potansiyeli görmeyi ve geliştirmeyi hedefliyoruz. İlimizin yeni yatırımlara ve yeni iş alanlarına ihtiyacı var. Oda olarak girişimcilik fikirlerinin hayata geçmesinde nasıl bir rol oynayabiliriz, nasıl bir  mekanizma kurabiliriz, bu çalışma bize bunları gösterecek. Kısacası kuracağımız mekanizma ya da Merkez, girişimci adaylarının doğru yönlendirilmesine destek olacak. 
 • GTO LOS ANGELES TÜRKİYE TİCARET MERKEZİ PROJESİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yürütülen bir proje var: "Türkiye Ticaret Merkezleri Projesi" Bu kapsamda Amerika'nın Los Angeles kentindeki gıda firmalarına hizmet verecek bir merkez kurma çalışmalarına başladık. Bu merkezler özellikle yurtdışı pazarlara açılmakta zorluk çeken orta ve küçük ölçekli firmaların uluslararası pazarlara erişimini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Bu merkezler, yurtdışında tek başına şube açma imkânı olmayan şirketlerimize ofis/depo/teşhir salonu alanlarıyla, şirketlerimizin yurtdışı pazarlara girişine yardımcı oluyor. Ofisleri ve teşhir salonlarıyla ülkemizin, ihracatçı firmalarımızın ve Türk ürünlerinin adeta tanıtım üssü. Yıl boyunca sürekli fuar merkezi mantığında işleyen Türk Ticaret Merkezleri vasıtasıyla firmalar ürünlerini sergileme imkânı bulabiliyor. Hukuk ve mali danışmanlık hizmetleri de veriliyor. Aynı zamanda bu merkezlerin kira, istihdam, dekorasyon/kurulum ve tanıtım harcamaları için Ekonomi Bakanlığı Hedef ve Öncelikli ülkelerde %75, diğer ülkelerde %60 oranında destek veriyor. Sadece gıda sektörüne hizmet vermesi hedefi ile başlattığımız projeye şu ana kadar 18 firma başvuru yaptı.

 • LOJİSTİK KÖY PROJESİ

Geçmiş dönemde başlatılan ve hayata geçmesi için büyük çaba sarf ettiğimiz bir proje de bildiğiniz gibi Lojistik Köy Projesi. Odamızın Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde hayata geçirmeye çalıştığı bu proje ile bölgede iç ve dış ticarette tedarik zinciri yönetiminde verimliliği sağlayacak, Gaziantep bölgesini tercih edilir bölgesel bir lojistik üs haline getirmeyi hedefliyoruz. Bu hedef ile hazırlanan sürdürülebilir Lojistik Köy konsepti ayrıca, il genelinde ve bölgede sürekli artmakta olan lojistik faaliyetlerin şehrin ve bölgenin istihdamına, yaşam şartlarının iyileştirilmesine ve artan lojistik faaliyetlerin şehir yaşamına ve sosyal yaşama olan olumsuz etkisinin azaltılmasını sağlayacaktır. Odamız bu doğrultuda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Kalkınma Ajansı işbirliği ile 2016 yılında Gaziantep Lojistik Köy Projesi fizibilite çalışmalarını tamamlamıştır. Gaziantep’in böyle bir projeye ihtiyacı var mı derseniz. Cevabımız kesinlikle evet olacaktır. Ekranda da kısaca bunun nedenlerini sıraladık. Lojistik Köy arazisinin mera vasfından çıkarılması talebimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylandı. Artık Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa projenin hayata geçirilmesi kapsamında ulusal ve uluslararası kaynaklardan faydalanılmaya çalışılmakta, yatırım finansmanı vb. konularda hazırlıklarımız devam etmekte. Değerli basın mensupları ben sorularınıza geçmeden önce belirtmek isterim ki; bu projelerle ilgili gerek şahsım gerekse yönetim kurulu üyelerim her zaman sorularınızı yanıtlamaya hazırdır. Aynı zamanda bu projelerde imzası olan değerli uzmanlarımız da her zaman arzu ettiğiniz bilgileri size sağlayacaktır. Ben bu vesile ile uzmanlarımıza da emekleri için teşekkür ediyorum. Unutmayın Gaziantep Ticaret Odası üyeleri ile personeli ile büyük bir ailedir. Ve bu ailenin her ferdinin de bu şehre karşı sorumlulukları vardır. Biz bu sorumluluklarımızın bilinci ile hareket ediyoruz. Hepinize katılımlarınız için teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” ifadelerini kullandı.


Bu haber kez okundu.

HAVA DURUMU

SON YORUMLAR

Metropol Gazetesi

Tasarım & Kodlama: