Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
BARAJ SİSTEMİ SEÇİMİN ADİL YAPILMASINA ENGEL
Gündem
2018-06-11 05:36

BARAJ SİSTEMİ SEÇİMİN ADİL YAPILMASINA ENGEL

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar, yüzde 10’luk baraj sisteminin seçimin adil yapılmasına engel olduğunu söyledi. HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Adayı Mehmet Ali Doyar, toplu iftar yemeğinde halkla bir araya geldi. İftar programında konuşan Doyar, seçimlerin adil bir ortamda yapılmadığını ve özellikle de yüzde 10’luk baraj sisteminin seçimin adil yapılmasına engel olduğunu söyledi. Doyar, “HÜDA PAR ilkeli siyasetiyle, dürüst siyasetiyle, adaleti esas alma anlayışıyla, sahip olduğu inanç ve özellikleri ile bu halkımızın bizatihi içinden çıkmış, şimdiye kadar da halkımızın sesi olmuş ve bundan sonrada olmaya devam edecektir.” dedi.

“Bu seçim adil bir seçim değil”  

Seçimlerin baraj sistemi ve hazine yardımından dolayı adil bir ortamda yapılmadığını belirten Doyar, şunları söyledi:

“Biliyorsunuz biz bir baskın bir seçim sürecine girmiş bulunuyoruz. Bu yolda Allah-u Teâlâ hepimizin yardımcısı olsun ve bu seçimi memleketimiz, milletimiz halkımız, insanlarımız için hayırlı neticelerle sonuçlanmayı nasip etsin. Bu seçim elbette ki adil bir seçim olmadı. En azından bizim açımızdan bu böyledir. Çünkü baraj sistemi halen yerinde duruyor. Bu barajın mutlaka kaldırılması gerektiğini her platformda dile getiriyoruz. Bu vesileyle burada bir kez daha tekrar edeyim: Bu baraj sistemi seçimin adil yapılmasına engeldir. Bununla beraber seçim masraf ister. Bu anlamda var olan hazine yardımının hazine engeline takılması buda bizim açımızdan bir adaletsizliktir. Bunun da mutlaka yüzde 3 barajına takılmaması ve yüzde 3 barajının da kaldırılması gerektiğini ifade ediyoruz. Mademki partiler seçime girme yeterliliğine sahip olurlar ve bu anlamda da seçime girebiliyorlarsa o zaman seçime girebilme yeterliliğine sahip olan bu partilerin hazine yardımı alması gerekir ki buradaki adaletsizlik ortadan kalksın.”

 “HÜDA PAR İslam'ı ölçü ve esas alan bir partidir” 

HÜDA PAR’ın halkın partisi olduğunu belirten Doyar, “HÜDA PAR'ı ayıran temel bazı özellikler vardır ki; bunların mutlaka bilinmesi lazım. Her şeyden önce HÜDA PAR İslam'ı ölçü ve esas alan bir partidir. Bu onun en temel dayanağı, ayırt edici özelliğidir. Bu özelliği ile HÜDA PAR kendisine bu dinin güzellikleri kanıtlamış ve aynı zamanda bunu hizmete dönüştürecek bir çaba ile ortaya çıkmıştır. İşte HÜDA PAR yalan söylemeyecek, rüşvet almayacak, hırsızlık yapmayacak, insanlara haksızlık etmeyecek, haklarına sahip çıkacak ve insanların oylarını aldıktan sonra da onlara sırtını dönemeyecek. Aksine halka hamilik edecek. Onlara sahiplik edecek. Onların sesi ve soluğu olacaktır. Onların sorunlarıyla derdiyle dertlenecek. Bu sorunlarını kendi sorunları olabilecek. Gittiği her platforma taşımaya ve orada dillendirmeye çaba sarf edecek.” şeklinde konuştu.

“Siyasi partiler birbirine rakiptirler”

Doyar, HÜDA PAR’ın diğer partilerden farkının dürüst ve ilkeli siyasete imza atması olduğuna işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz Seçime giren partilerin birbirlerine düşman olmadığını, tam aksine birbirlerinin rakibi olduğunu söylemekteyiz. Çünkü siyasi bir parti aslında bu memleketi yönetmeye talip demektir. Eğer bir parti seçime gidiyorsa bu parti bu memleketi yönetmeye talip olduğundan dolayı seçime gidiyor. O zaman bu memleketin meseleleri siyasi partilerin hepsinin ortak meselesi. Bu partiler birbirlerine düşmanlık yapmak yerine birbirleri ile doğrular da buluşabilme erdemliğine ve olgunluğuna ulaşabilmelidir. Bu partiler doğrular noktasında birbirlerini destekleyebilmelidir ve birbirleriyle yardımlaşabilmelidir. Bu partiler birbirleri ile görüşebilmelidir, memleket meselelerini kendi aralarında değerlendirebilmeli ve yapabilecekleri konusunda yardımlaşabilmelidirler. Bu anlamda bugün biz bakıyoruz ki; siyasi partiler birbirlerine muhalefet adı altında doğrulara da ‘yanlış’ diyor ve birbirleri ile adeta savaşıyorlar. Her doğrunun illaki benim elimle ve bizim elimizde icra edilmesi şart değildir. Doğrular hepimizin malıdır. O zaman birileri doğru yapıyorsa bizim buna karşı çıkma hakkımız yoktur. O doğru hepimizindir, desteklenmesi gerekir. Siyasi bakış, yaklaşım olarak HÜDA PAR böyle düşünmekte ve bunun gereğini yerine getirmeye çalışmaktadır. Siyasete yeni bir soluk ve yeni anlayış kazandırmayı çalışmaktadır.” Doyar, “kimden de gelirse gelsin yanlışı mutlaka ifade edecek ve bunun karşısında duracağız. Şu ana kadar da biz yine böyle yaptık. Bu anlamda biliyorsunuz ve seçim takvimi ilan edilmeden önce de biz seçime girmeye hak kazanan bütün partilere çağrıda bulunduk. Hepsiyle görüşebileceğimizi, bu meseleleri konuşabileceğimizi ifade ettik. Bu partilerden beş tanesi bize döndü ve bunlarla oturduk, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk, görüş ifade ettik. Biz en azından bütün partilerin birbirleri ile konuşabileceklerini, görüşebileceklerini hatta yardımlaşabileceklerini göstermiş olduk. Bundan sonra inşallah böyle bir tabloya nasıl ki siyasi konum muhtaç ise biz bu ihtiyaçları karşılayacak adımları atacağız.” diye konuştu.

“Bu memlekette herkesin mutlaka adalete ihtiyacı vardır” 

“Bu memlekette herkesin mutlaka adalete ihtiyacı vardır” diyen Doyar şöyle konuştu: “Biz adaletin lafla gelmeyeceğini ve temenni ile tecelli etmeyeceğini ve aksine de mutlaka bunun uygulanması gerektiğini ifade ediyoruz. Adaletin mutlaka tecelli etmesi lazımdır. Adalet bizim için olmazsa olmaz ilkelerden bir tanesidir ve bu memlekette herkesin mutlaka adalete ihtiyacı vardır. Her işin mutlaka adalet ile yerine getirilmesi gerekir ki hak yerini bulabilsin, insanlar hak ettikleri yere gelebilsin ve kendilerini ifade edebilsinler. Temel hak ve hürriyetleri çerçevesinde kendilerini ifade edebilsinler. Hakları ellerinden alınmasın, aksine hak ihlalleri ortadan kaldırılsın.”

“Gerçek suçlular ile masum insanlar birbirlerinden ayrılmalıdır”

Gerçek suçlular ile masum insanların birbirlerinden ayrılması gerektiğini belirten Doyar, “Eğer bir suç işlenmişse, orada bir suçlu varsa o suçun ama gerçek suçlunun mutlaka tespit edilmesi bunların hak ettiği cezaya çarpıtılması lazım. Gerçek suçlular ile masum insanlar birbirlerinden ayrılmalıdır. Bugün gerçek suçlu olduğunu basımdan dahi takip edebildiğimiz insanların bir kısmı maalesef elleri kolları serbest dolaşırken, masum olan insanların bir kısmı bunlar tarafından yargılanıyor, ama içeride halen bunlar hapis yatıyorlar. Bunların cezaevlerinden dışarı çıkmaları, gerçek suçluların ise cezaevlerine girmeleri gerekirken tablo tam bunun tersi. Bu mağduriyetlerin mutlaka giderilmesi lazımdır. Eğer bir yerde hak ihlalleri varsa o ihlallerin de mutlaka ortadan kaldırılması ve hakkı ihlal edilmiş, kendisinden alınmış insanın bu hakkının mutlaka iade edilmesi lazım. Eğer bu konuda iki noktaya dikkat edersek bunların yerine getirilmesi pek de zor olmasa gerek. Bu durumda bizim iki şeye mutlaka ihtiyacımız vardır. Birincisi işte işin mutlaka hakka dayanması, yani kendisi ile yönetildiğimiz ilkeler, kurallar, yasalar ve kanunlar bunlar mutlaka hakka dayanmalıdır. İkincisi ise yönetici olanın da mutlaka hakkı gözetmesi gerekir ve eğer yönetici hakkı gözetirse haksızlık yapamaz. Eğer kendisiyle yönetildiğimiz kural ve kaideler hakka dayanırsa bizim haksızlık yapmamıza müsaade edemez. İşte bu ikisinin mutlaka buluşması lazımdır.” diye konuştu.

“Bizim HÜDA PAR’a sahip çıkmamız gerekir”

“HÜDA PAR’a sahip çıkalım ki; HÜDA PAR da halkımızın hamiliğini daha iyi yapabilsin” diyen Doyar, son olarak şunları söyledi: “HÜDA PAR ilkeli siyaseti ile dürüst siyaseti ile adaleti esas alma anlayışı ile sahip olduğu inanç ve özellikleri ile bu halkımızın bizatihi içinden çıkmış, halkımızın şimdiye kadar sesi olmuş bundan sonra da olmaya devam edecektir. İşte bundan dolayı hepimizin HÜDA PAR’a ve HÜDA PAR’ın siyaset, adalet anlayışına ve siyasete getireceği bu soluğa ihtiyacı vardır. O zaman bizim de HÜDA PAR’a sahip çıkmamız gerekir. HÜDA PAR’a sahip çıkalım ki HÜDA PAR da halkımızın hamiliğini daha iyi yapabilsin. HÜDA PAR halkımızın sesidir, bu sesi daha gür diğer ortamlarda, mecliste, siyaset kurumunda, girdiği ortamda bunu dillendirebilsin. Daha gür bir şekilde bu halkımızın sesi olabilsin.”


Bu haber kez okundu.

HAVA DURUMU

SON YORUMLAR

Metropol Gazetesi

Tasarım & Kodlama: