Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
BAŞKAN TAHMAZOĞLU’NDAN GÜZEL VEFA
Güncel
2018-04-30 06:30

BAŞKAN TAHMAZOĞLU’NDAN GÜZEL VEFA

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, bir vefa örneği daha göstererek, merhum Bakan Hasan Celal Güzel’in ismini Perilikaya Mahallesin’de yapımı tamamlanan  gençlik merkezinde yaşatacak. Şahinbey Belediyesince yaptırılan Hasan Celal Güzel Gençlik Merkezinin açılışını Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gerçekleştirdi. Şahinbey İlçesi’nin en büyük gençlik merkezlerinden birisi olan tesise Türk Siyasetine damga vurmuş Merhum Bakan Hasan Celal Güzel’in ismi verilerek yaşatıldı. Düzenlenen törende Merhum Bakan Hasan Celal Güzel’in hayatı anlatılırken, ailesi göz yaşlarına hakim olamadı.  

ÇOK DEĞERLİ BİR İNSANDI

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, siyasete atıldıktan sonra Hasan Celal Güzel'le birçok vesileyle görüşme imkânı bulduğunu belirterek, "1970’li yılların sonunda Türkiye fiilen ve resmen iflas etmişti. 24 Ocak kararları aslında Türkiye ekonomisinin yeniden ayağa kalkmasına  zemin hazırlayan kararlardı. Bu kararlara zemin hazırlayan ekibin içinde merhum Hasan Celal Güzel de vardı. 1983 ve sonrası Türkiye büyük bir yükseliş dönemine girdi. Reformlar yapıldı. Türkiye sınıf atladı. Çünkü o dönem Merhum Turgut Özal ve ekibinin başında Hasan Celal Güzel’i görüyorsunuz. Bu değerli şahsiyetlerin yapmış olduğu reformlar sayesinde Türkiye düşük gelirli ülke grubundan çıkarak orta gelir grubuna geçmiştir. Allah razı olsun. Mekânları cennet olsun. Gerçekten bu ülke, bu değerli insanlara çok şey borçlu. Birçok özellik sayıldı. En güzel tarafı iyi ve çok değerli bir insan olmasıydı" dedi.

DARBELERE KARŞI DURAN BİRİYDİ

AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, rahmetli Bakan Hasan Celal Güzel’in kendisini Türk siyasetine adadığını belirterek, “Ahdı vefalı bir hizmetin açılışı için bir araya geldik. Hasan abiyi 1991 yılında bir kahve toplantısında tanımıştım. Hasan abi bundan 10 yıl önce Lefkoşe’ye gençlere konferans vermek için gelmişti ve geldiğinde rahatsızlığı nedeniyle çok zor yürüyordu. Ancak o haliyle dahi oradaki gençlere tarihimizi, kültürümüzü, medeniyetimizi ve coğrafyamız üzerindeki oynanan oyunları anlattı. Daha sonra kendisini ofisinde ziyaret ettiğimizde hazırladığı eserleri tek tek çıkartarak bizlere anlattı. Kendini, Türk siyasi hayatında darbelere karşı duran biri olarak adamış. Ancak bunun yanında milli kültürünü yaymak için gayretli bir şekilde çalışıyordu. Daha sonra Gölbaşı’nda Yeni Türkiye Stratejik Merkezi’ni açtı. En son kendisiyle birlikte Ankara da bir yemekte bir araya gelmiştik ve rahmetli Milletvekilimiz Abdulkadir Yüksel’e övgüler yağdırmıştı. Halkla iç içe olan biri olduğunu söylemişti. Toplamda 9 ay içerisinde bu iki değerli insan rahmeti rahmana kavuştu. Hasan abimiz bir Gaziantepli olarak Türkiye mefkûresinin vedarı iftiharı oldu” dedi.

O BİR DEVLET ADAMIYDI

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  Güzel'i minnetle anarak , "Öncelikle Şahinbey Belediye Başkanı Sayın Mehmet Tahmazoğlu’na, Şahinbey İlçesi’ne bu güzel eseri kazandırdığı için ayrıca rahmet ve minnetle andığımız güzel insan deyince yüreği güzel bakanımız rahmetli Hasan Celal Güzel’in ismini verdiği için teşekkür ediyorum. Bir insanın arkasında bırakacağı en güzel şey şeref ve itibardır. Hasan Celal Güzel itibarıyla ve şerefiyle rahmetli olmuştur. Mekanı cennet olsun. Özellikle siyaset adamı çok yetişir. Ama devlet adamı olmak ayrı bir özelliktir. Hasan Celal Güzel akademik olarak tek başına külliye hazırlamış. Aynı zamanda bu topraklardan yetişmiş bürokraside en genç müsteşar olmuştur."dedi.

İSMİNİ UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da Hasan Celal Güzel'in sayılamayacak kadar fedakarlıkta bulunduğuna ve onu anlatmaya kelimelerin, kitapların kifayetsiz kaldığını belirterek, "İsmiyle müsemma olan Hasan Celal Güzel’i 40 gün önce kaybettik. 73 yıllık ömrü boyunca ülkemiz ve Gaziantep için sayılamayacak kadar fedakarlıklar ve çalışmalar yaptı. Bürokraside, Başbakanlık Müsteşarlığında ve bakanlığı döneminde ülkemizin ihtiyaç duyduğu, insanların sustuğu özellikle 28 Şubat döneminde zalimlerin karşısına dikilen kahramanlarımızın başında geliyordu.  Bu güzel insan, eğitime çok büyük katkılar sağladı. Onun isminin yaşatılması önemli. Biz, bu yapmış olduğumuz gençlik tesisimize kendisinin yaşantısıyla da uygun olduğu için adını koyduk. Allah mübarek eylesin. İsmiyle yaşasın. Burada okuyan gençler inşallah onu örnek alacak. İsmini unutmayacağız, unutturmayacağız. Ailesine tekrar baş sağlığı diliyorum." diye konuştu.

HASAN BEY’İN İSMİ YAŞAYACAK

Merhum Bakan Hasan Celal Güzel’in eşi Ülker Güzel, rahmetli Hasan Celal Güzel’in ömrünü doğruluğa ve demokrasiye adadığını belirterek “50 yıllık hayat arkadaşım Hasan Celal Güzel’in vefatının 40. gününde böylesi güzel bir tesisin açılışı için bir araya geldik. Hasan Bey’in Türk kültür ve manevi değerlerini gençliğe emanet edilmesi ve isminin bu gençlik merkezinde yaşatılması hususunda çalışmalarından dolayı Şahinbey Belediye Başkanı Sayın Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ediyorum. Hasan Bey’e olan saygı ve muhabbet ancak böyle bir tesisin açılmasıyla sağlanabilirdi” dedi. Konuşmaların akabinde  tesisin açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından ise Merhum Bakanın eşi Ülker Güzel ve yakınları Merhum Bakan Hasan Celal Güzel’in isminin yaşatılacağı gençlik Merkezini gezdiler. Şahinbey Belediyesi tarafından düzenlenen görkemli törene Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey İlçe Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, AK Parti İl Başkanı Eyüp Özkeçeci, Merhum Bakan Hasan Celal Güzel’in eşi Ülker Güzel, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.


Bu haber kez okundu.

HAVA DURUMU

SON YORUMLAR

Metropol Gazetesi

Tasarım & Kodlama: