Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
TATBAK DÖNER GAZİANTEP’TE MARKA HALİNE GELDİ
Güncel
2018-04-12 06:09

TATBAK DÖNER GAZİANTEP’TE MARKA HALİNE GELDİ

TATBAK Döner işletmecisi Yaşar Sevinç, Gaziantepli vatandaşların beğenisine sundukları "İskenderun döneri” hakkında gazetemiz Metropol’ün sorularını yanıtladı.

Yaşar Sevinç kimdir kendinizi 
kısaca tanıtırmısınız? 

Yaşar Sevinç Gazianteplidir. Biz daha önce uzun süre tekstille uğraştık. Son yıllarda tekstilde bir daralma vardı. 
Doğuya çalışıyorduk ödemelerde sorunlar yaşandı. Verdiğimiz malzemenin parasını alamadık paramız bayağı aksadı. O yüz-dende bir arayışa girdik. Üç çocuğum var. En büyük oğlum İskenderun'da inşaat Mühendisliğini okuyordu. Onunda feyziyle bu işe girdik. 
Yani hizmet sektörünü tanımak için değerlendirmelerimiz vardı. İskenderun döneri Gaziantep'te denenmemişti. Tabi bizde değişik özellikler katarak, örneğin: acı bir sos yaptık, psikopat adını verdik, enine sardık zurna adını verdik, kaşarlı yaptık kaşarlı adını verdik. içindeki malzemeleri de en iyisini tercih ettik. Kalitelisini aldık. 
Maddi anlamda asla kaliteden taviz vermedik. Parası ne kadar olursa olsun önemli değil dedik. Marka olan ürünlerle yapmaya başladığımız içinde başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Yanımızda şu an 50-60 kişi çalışıyor. Bu 50-60 arkadaşlarımızla müşterilerimize daha iyi nasıl hizmet ederiz düşüncesiyle günlük toplantılar yapıyoruz. 
Yanımızda çalışan kişilere daima üç kelimeyi söylemelerini öğüt veriyorum. Müşteri karnı aç geldiğinde gözü bir şey görmez. Onun içinde bu üç kelime söylendiği vakit vatandaşımız biraz daha rahat ediyor. `Tamam efendim, peki efendim, olur efendim' kelimesini ilke edindik. Müşterimizi bu konuda biraz daha makul karşılıyor. Vatandaşımız bizi benimsedi. Dönerin daha kaliteli, daha hijyenik olduğunu görerek bizi marka yaptılar. 
Biz bu konuda da halkımıza çok çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten bizi bu seviyeye getirdiler. Bundan sonra da elimizden gelenin en güzelini yapacağız. Tabi bu arada bazı aksaklıklar da oluyor. İş yerimize geldiklerinde yer bulamadıkları oluyor onun içinde yapacağımız bir şey yok. Bizim üç şubemiz var. Birisi Gaziantep Üniversitesi'nin orada, diğeri Gaziantep Lisesi'nin karşısında birde emniyet arkasında Gazi Muhtar Paşa Bulvarı'nda. 
Şube sayısını arttırmayı düşünmüyoruz çünkü damak tadı ve lezzetinin etkilenebileceğinden kaygı duyuyoruz. Kaliteden ödün vermemek için şubeleşme taraftarı değiliz. 

Gaziantep özellikle Gastronomi alanında ödül alan bir şehir olduğu için bu şehirde her vatandaş kendi alanında gurme diyebiliriz. Bu şehirde restoran açmak ve özellikle döner gibi iddialı bir yemekle markalaşmak zor olsa gerek. Bunu nasıl başardınız bizlere anlatır mısınız? 

En önemli ilkemiz temizlik ve hijyen. Ayrıca `Helal Gıda Sertifikamız" var. İnsanların daha çok beğeneceği kaliteli ürünler kullanıyoruz. Mesela marka salçalar kullanıyoruz, marka yağı kullanıyoruz marka mayonezi kullanıyoruz. Kaliteli biberi hemen dalından alır gibi taze olarak alıp müşterimize sunuyoruz. Bunları birleştirdiğimiz zaman daha güzel bir lezzet meydana çıkıyor. Sevgimizi katıyoruz bu olmazsa olmaz. Evde de hanım bir yemek yaptığı zaman sevgisini katarsa daha güzel oluyor. Biz bunları ilke edindik. Gittiğimiz yere kadar gideceğiz yaşımızda biraz geçiyor ama hayırlısı inşallah. Gıda ve hizmet sektörü zor bir sektör. 

Gaziantep özellikle Büyükşehir 
Belediye Başkanımız Fatma Şahin 
ile birlikte özellikle gastronomi alanında 
çok ciddi başarılar elde etti ve özellikle 
UNESCO'dan ödül aldı. 
Sizde hakikaten Gaziantep'te takip ettiğimiz kadarıyla kendi markanızı oluşturdunuz. 
Vatandaşların genelde tercih noktası kalite ve Güler yüz. Vatandaşlarımız neden 
TAT BAK'a geliyor ve neden gelmeli? 
Hijyen ve lezzet önemlidir. Kaliteli ürün dedik, yani bu kaliteli malzeme alarak birleştirirseniz ondan kaynaklanıyor. 
Mesela bizim aldığımız yağın tenekesi 100 lira fakat 50 liralık yağda var. Ucuz ürün kullanırsanız meydana getirdiğiniz ürünün tadı da bozulur. Kaliteli ürünü sürekli kullanmalısınız. Aldığımız ürün ikinci ay pahalı olsa da onu kullanmaya devam ediyoruz. Bu yüzden de lezzetimiz değişmiyor. 

Üç şubeniz ve ellinin üzerinde 
istihdam sağladığınızı söylediniz. 
Bu çok önemli. Özellikle personelinizi 
seçerken neye dikkat ediyorsunuz? 
En çok müşterilerimize güler yüzlü davranacak kişileri seçiyorum. işinin erbabı olması önemli. Bende motorize ekip var 20-25 tane. Hem motorlarımız var hem motorize ekibimiz var. Bir aile bizden yemek siparişi verdiğinde, bizi temsil eden elemanlarımızın, iş yerinde ki güler yüzü ve samimiyeti siparişi götürdüğündü de göstermesi gerekliliğini telkin ediyoruz ve bu bağlamda personel seçimimizi gerçekleştiriyoruz. 
Vasıflı olmaları da önemli bir kriterimiz. Daha önce bu işi yapmış olmaları gerek. Biz de şu anda ona çok önem veriyoruz. Giyimlerine, kuşamlarına çok önem vermeliler. Yanımızda çalışan her bir personelimizin, bu hassasiyetlerimizi ilke edinmesine çok önem veriyoruz. 

Birazda fiyat politikası açısından 
sormak istiyorum. Vatandaşa sunduğunuz 
ürünlerin çeşitliliği de var. 
Tavuk döner, et döner, az önce 
bahsettiğiniz psikopat, zurna gibi 
çeşitleriniz var. Bu konuda da bize bilgi verir misiniz? Geliştirdiğiniz çeşitleri 
nasıl elde ediyorsunuz? 

Mesala zurnanın enine sarılması, içinin de ölçülü oranda yoğun olması gerek. Örneğin, içinde tavuk azdı, ya da soğanı çoktu gibi eleştiriler geliyor. 
Usta elinin yordamını kaçırdığı da oluyor ama bir dürümün içerisine ekmekle sade tavukla koysanız lezzet vermez. Bunu diğer ürünlerle tamamlamazsanız kıvamını koymazsanız istenilen lezzeti yakalamanız mümkün olmaz. Biz 70-80 gram tavuk ya da et koyuyoruz. Bunu da küçük tartılarımızda tartarak yapıyoruz. Genelde göz kararı ama ara ara da tarttırıyorum. Bir şeyin içinde çok etin olması onun lezzetli olacağı anlamına gelmiyor. Göz kararı onu ayarlıyoruz. Bu oranı iyi ayarladığımız için müşteri bizi tercih ediyor. 
Ette zarar ediyoruz. Çünkü ben günlük taze et kullanıyorum. 40 liraya et alıyoruz. Tavuğun kilosunu 8 liraya alıyoruz. 
Bir tavuğun dürümünü 6 liraya, eti ise 9 liraya satıyoruz. Normal koşullarda etten zarar etmemek için et dürümünü 30 liraya satmamız gerekir. Ancak biz vatandaşlarımızın bu lezzete ulaşabilmesi için zarar etmeyi göze alıyoruz. 

TAT BAK'ın çalışma saatleri 
hakkında bilgi verirmisiniz? 

Biz Cumartesi ve Pazar da çalışıyoruz. Her sabah 08:00'de dükkanımız açıktır. Temizlik ve hazırlık süremiz var. Saat 11:00'de tezgahımız açılıyor. 
Şubelerimiz akşam 21:00'de kapanıyor. Gaziantep'te şubeleşme adına belki bir şubeleşme standardınız var ama Gaziantep dışında TAT BAK ismini alalım kullanalım bu tadı şehrimize tanıtalım diye talepler var mı? 

Yaşar Bey Şubeleşme ile ilgili
politikanız nedir? 

Şu anda dahi günlük 3-4 kişi beni arıyor. Adana'dan en çok talep geliyor, Mersin'den geliyor Malatya'dan çok talep geliyor. Çok arayanlar oldu. 
O ayrı bir sektör yani ben bunun bir franchising olarak bunun ayrı bir sektör olduğunu düşünüyorum. Onu ayrı bir mühendislik veya konsept ayrı bir ekipman lazım. Orada yaşanacak bir sorun direkt olarak bana yansıyacağı için o kalitenin bozulması kaygısını duyuyorum. Biz kar marjı gütmüyoruz müşterimizin memnuniyeti bizim için her şeyden önemlidir. Bu iş zaman zaman zor. Senenin üç ayı işlerimiz yüzde 50 düşüyor. Ramazan'da genelde kapalı tutuyoruz ama tadilattır vs. personelimiz mağdur olmasın diye açıyoruz. Onda da köklü zarar ediyoruz. 
Üniversitede üç buçuk ay okullar kapalı dibe vuruyor ama ben personelimin hepsinin maaşını aylığını düzenli veriyorum. Zaten bu memnuniyetten dolayı yanımda 7-8 senedir çalışanlar var. Elimizden geldiği kadar çalışan personeli memnun ediyoruz. Emekli olan personellerimizde var. 

Son olarak neler söylemek istersiniz? 

Gazeteciliğin basının zor olduğunu tahmin ediyorum. Gazeteler okunmalı herkes abone olmalı. Ben bu konuda duyarlıyım ama bilemiyorum herkes bu televizyon ekranı çıktığından dolayı gazetelere kitaplara ilgi düştü okuma yok. Sizlere yayın hayatınızda başarılar diliyorum.  Haber: Nazmi ÖZKOYUNCU


Bu haber kez okundu.

HAVA DURUMU

SON YORUMLAR

Metropol Gazetesi

Tasarım & Kodlama: