Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Ekici, mağdur esnafın bir sorununa daha el attı
Güncel
2016-02-22 03:05

Ekici, mağdur esnafın bir sorununa daha el attı

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, eski tip yazarkasalarını yeni nesil cihazlarla değiştirmesi gereken esnaflar arasında bir tasnif yapılarak, geliri düşük olan esnafın alması gereken cihazların bedelinin tamamının veya bir kısmının hazine tarafından karşılanması yönünde bir kanun teklifi hazırladı. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi de olan CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici teklifinin gerekçesinde, Ödeme kaydedici cihaz(ÖKC) değişim sürecinin 31 Aralık 2015 tarihinde sona erecekken, zora düşen esnafın talebi üzerine, bir önceki yılda gerçekleştirdikleri hasılat baz alınarak süre uzatımına gidildiğini anımsattı. Ancak son dönemde terör ve genel asayişsizlik gibi nedenlerle toplumsal hayatın doğal akışının bozulduğu bölgelerde birçok esnafın ya kepenk indirmek zorunda kaldığına ya da iflasın eşiğine geldiğine işaret eden Ekici “Dolayısıyla yeni nesil ÖKC’leri kullanma zorunluluğu süresinin esnafın hasılat miktarları baz alınarak uzatılması, özellikle bu durumda olan esnafımız için hiçbir anlam ifade etmemiştir” dedi. Bu nedenlerden ötürü, zaten zor durumda olan ve yaşanan son gelişmelerle iflasın eşiğine gelen esnafın, yeni nesil ÖKC temininde devlet desteğine ihtiyacı doğduğunun altını çizen Ekici Meclis’e sunduğu teklifinde esnaf ve sanatkarın yeni nesil ÖKC temininde, ticari faaliyetlerinden elde ettiği gelirler esas alınarak Hazine desteği verilmesini sağlayacak düzenlemelere yer verildiğini ifade etti. 

HASILATI 150 BİN LİRANIN ALTINDA KALANA CİHAZ BEDAVA

Ekici’nin hazırladığı teklif uyarınca, Toplumsal hayatın doğal akışının terör ve genel asayişsizlik gibi nedenlerle bozulduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki mükellefler ile 2015 yılı itibariyle yıllık satışları veya gayri safi iş hasılatı 150 bin TL’nin altında olan mükelleflerin yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarının bedeli, Hazine tarafından karşılanacak. Teklifle ayrıca, 2015 yılı satışları veya gayri safi iş hasılatı 150 bin TL ile 500 bin TL arasında mükelleflerin cihaz bedellerinin yüzde 50’si, 2015 yılı yıllık satış veya gayri safi iş hasılatı 500 bin TL ile 1 milyon TL olan mükelleflerin edinecekleri cihaz bedellerinin ise yüzde 25’inin Hazine tarafından karşılanması kanun hükmü haline getiriliyor. 

CİHAZ KULLANIM ZORUNLULUĞU KADEMELİ OLARAK ÖTELENMİŞTİ

Eski tip yazarkasaların, yazarkasa/POS cihazı olarak da nitelenen yeni nesil ödeme kaydedicilerle değiştirilmesi sürecinin 1 Ekim 2013 – 31 Aralık 2015 tarihinde tamamlanması planlanmıştı. Ancak birçok esnaf ve sanatkar cihaz temininde zorlanınca Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı da ilgili tebliği değiştirerek, süre uzatımına gitmişti. Yeni tebliğe göre mobil POS kullanmayan ve 2014 yılı satışları veya gayri safi iş hasılatı, 1 milyon TL’yi aşan mükellefler 1 Nisan 2016, 1 milyon TL’den 500 bin TL’ye kadar olan mükellefler 1 Temmuz 2016, 500 bin TL ile 150 bin TL arasında olan mükellefler 1 Ekim 2016, 150 bin TL’den az olan mükellefler ise 1 Ocak 2017 tarihine kadar süre kazanmıştı. Ancak süre uzatılsa dahi binlerce esnafın cihazı yenilemek için para bulamadığı, dolayısıyla da süre uzatımının sorunu çözmeye yetmeyeceği şeklinde değerlendirmeleri yapılıyordu.


Bu haber 1092 kez okundu.

HAVA DURUMU

SON YORUMLAR

Metropol Gazetesi

Tasarım & Kodlama: